poniedziałek, 5 stycznia 2015

Impregancja butów trekkingowych

IMPREGNACJA BUTÓW TREKINGOWYCH

Dlaczego należy impregnować buty? Otóż sprawa jest banalnie prosta. Odpowiednio impregnowane buty znacznie wydłużają swoją żywotność, a przecież nie po to wydajemy kilkaset złotych na porządne skórzane buty żeby zmieniać je co kilka sezonów, akurat w momencie kiedy są już świetnie rozchodzone i ułożone do stopy...wtedy gdy czujemy się w nich prawie jak w kapciach :) Impregnacja pomaga  przede wszystkim  zachować butom ich właściwości wodoodporne i oddychające.
Od razu nasuwa nam się pytanie, jak często należy impregnować buty?
Ogólnie nie ma reguły, impregnację wykonujemy w zależności od częstotliwości i warunków użytkowania obuwia. 
My z reguły proces ten przeprowadzamy po każdym dokładniejszym czyszczeniu butów, jednak jeśli zdarza nam się przebywać trochę dłużej w niesprzyjających warunkach atmosferycznych jak śnieg czy deszcz to buty impregnujemy znacznie częściej, jednak w granicach rozsądku :)

Od czego zaczynamy impregnację?
Pierwsze co wykonujemy, to oczyszczamy buty z zabrudzeń, z reguły wystarcza tylko zwykła miękka szczota do butów i gąbeczka nasączona wodą. Jednak w przypadku silnych zabrudzeń do oczyszczenia butów możemy użyć specjalnych środków czyszczących do obuwia trekkingowego, nam się to jeszcze nigdy nie zdarzyło, ale warto wiedzieć, że takie preparaty są dostępne na rynku. 
Gdy mamy już wyczyszczone buty to możemy przystąpić do impregnowania. My do konserwacji obuwia wykonanego ze skóry licowanej używamy wosku. Pamiętajcie aby przed impregnacją upewnić się czy macie odpowiedni preparat dla waszego rodzaju butów, a następnie warto wykonać w mało widocznym miejscu próbę, gdyż często zdarza się, że materiał przy impregnacji ciemnieje, nie którym to przeszkadza, nie którym nie, my wychodzimy z założenia, że buty w góry mają dobrze służyć, a wygląd to drugorzędna sprawa ;)
 


Kolejnym krokiem będzie delikatne zwilżenie skóry za pomocą gąbeczki, może wydawać się to dziwne, dlaczego namaczamy skórę wodą, skoro  impregnacja ma chronić buty przed nią?!
Spieszę z wyjaśnieniem... większość wosków wyprodukowana jest w formie emulsji, czyli połączenia wody z substancją hydrofobową oraz środkami pielęgnującymi. Ponieważ wszystko połączone jest na bazie wody to substancja ta bardzo dobrze rozprowadza się na wilgotnej skórze, przy czym  wilgoć ta wspomaga wchłanianie się impregnatu oraz substancji pielęgnujących. Powstała przy tym powłoka hydrofobowa, czyli odpychająca wodę, sprawia, że woda w formie cieczy spływa po powierzchni skóry, jednocześnie umożliwiając swobodne wydostanie się pary wodnej ze środka buta na zewnątrz.
  Następnie na miękką ściereczkę, szczotkę z naturalnego włosia lub po prostu gołym palcem nabieramy wosku i okrągłymi ruchami wcieramy wosk w skórę, warto zrobić to starannie w okolicach zgięć, szwów i szlufek, gdzie buty szczególnie narażone są na uszkodzenia i dostawanie się wody do wewnątrz buta.
Zazwyczaj pierwszą warstwę nakładamy ściereczką, ponieważ jesteśmy w stanie lepiej wetrzeć wosk w skórę, natomiast drugą warstwę wosku nakładamy już za pomocą szczotki, dzięki czemu mamy możliwość wypolerowania butów na glanc :) 
Suszenie butów.
Może nas spotkać sytuacja, że pomimo impregnacji butów woda tak czy siak dostanie się do środka, czy to w czasie ogromnej ulewy, czy w przypadku wpadnięcia do strumienia lub głęboką zaspę. PAMIĘTAMY, że skórzanych  butów nie suszymy przy generatorach ciepła jak np. ognisko, kaloryfer, ponieważ proces ten doprowadza do twardnienia, a następnie popękania skóry. Buty należy suszyć w temperaturze pokojowej, w celu przyspieszenia suszenia butów możemy wepchnąć do środka szarą gazetę, która wchłonie wilgoć. Warto o tym wspomnieć, ponieważ często widzimy w schroniskach jak ludzie suszą buty na kaloryferze czy przy kominku albo ogrzewają stopy przy ognisku, oczywiście z butami na nogach. Przypominam, że szybciej się ogrzejemy i pozwolimy odparować wilgoci ze skarpet, gdy zdejmiemy buty, które położymy tak aby nie oddziaływała na nie wysoka temperatura :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz